AKTUALNOŚCI


Podziękowanie dla Rossmanna

Podziękowanie dla Rossmanna. „W imieniu Toruńskich Amazonek, serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w realizowanym przez firmę Rossmann programie „Pomagamy jak umiemy”. Dzięki tej akcji zostaliśmy przez Was obdarowani produktami drogeryjnymi i kosmetycznymi, które stanowiły świąteczne podarunki dla naszych członkiń. Podopiecznymi Stowarzyszenia są kobiety, którym przyszło zmierzyć się z problemem choroby nowotworowej. Większość z nas to osoby starsze i niepełnosprawne, a dla wielu długotrwały i dotkliwy proces leczenia jeszcze się nie zakończył. Otrzymana od Waszej Firmy darowizna, jest prezentem nie tylko miłym, ale i potrzebnym. Dziękujemy za uśmiech, który dzięki Państwa inicjatywie zagościł na twarzach wielu amazonek i życzymy Wam tyle dobra, ile sami dajecie innym, a wtedy będzie go bardzo wiele.”

Link do Galerii: Świąteczne paczki od Rossmanna
Zakopane

Zakopane. Aktywny wypoczynek Amazonek w Tatrach. To już kilkuletnia tradycja, że na początku października Toruńskie Amazonki wyjeżdżają do Zakopanego by aktywnie wypoczywać wśród malowniczych, jesiennych krajobrazów. W tym roku na wycieczkę w Tatry zdecydowało się 11 osób. Nocowałyśmy w hotelu Patria, który ze względu na swoje położenie, stanowił świetne miejsce wypadowe dla wypraw na górskie szlaki. Jedna z tras wiodła nas Doliną Białego, Ścieżką Nad Reglami i Doliną Strążyską, a dwie koleżanki odważyły się nawet zdobyć Sarnią Skałę. Podczas wycieczki w Pieniny podzieliłyśmy się na dwie grupy – pierwsza wybrała spływ przełomem Dunajca, a druga w tym czasie zdobyła Trzy Korony. Miałyśmy szczęście do pogody, więc w jeden z pięknych, słonecznych dni sześć odważnych Amazonek wyruszyło nad Czarny Staw Gąsienicowy a dwie wybrały się nad Morskie Oko. Cudowne widoki tatrzańskich szczytów górujących nad jeziorami wynagrodziły w pełni nasz wysiłek kilkugodzinnej wędrówki. Byłyśmy też na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce i na basenach termalnych w Chochołowie. W drodze powrotnej już zaczęłyśmy tęsknić! Mamy w planie wrócić za rok!

Link do Galerii: Zakopane
XXIII Pielgrzymka do Częstochowy

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Dnia 3. października 2020 r. już po raz 23. wyruszyłyśmy z Torunia do Częstochowy, by na Jasnej Górze uczestniczyć we Mszy św. w intencji zdrowia i błogosławieństwa dla wszystkich Amazonek. Mszę Świętą na Błoniach Jasnogórskich celebrował ksiądz senior - biskup Antoni Długosz. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, było nas dużo mniej niż zazwyczaj, ale nastrój jak zwykle był podniosły i świąteczny.

Link do Galerii: XXIII Pielgrzymka do Częstochowy
Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE

11 sierpnia 2020 roku w restauracji LOKOMOTYWA odbyło się tradycyjne spotkanie wakacyjne Amazonek. Działania Klubu Amazonek to nie tylko rehabilitacja i porady, ale też miło spędzony czas. Tak właśnie było w Lokomotywie. Rozmowy z dawno niewidzianymi z powodu pandemii koleżankami, żarty i tańce, do których przygrywał pan Zbigniew Mączka, pozwoliły nam zapomnieć o chorobie nowotworowej, pandemii i stanowiły odskocznię od trosk i niepokojów życia codziennego. Pyszna kawa z ciastem umilała nam fajnie spędzony czas.

Wrażeniami podzieliła się Ewa P.

Link do Galerii: Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE
Szkolenie Amazonek Liderek z zakresu zarządzania w Poznaniu

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią wirusa COVID-19, Federacji Stowarzyszeń Amazonek udało się zorganizować kolejne szkolenie dla Liderek. 26 lipca do pięknego ośrodka położonego nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu zjechało 76 koleżanek z Klubów Amazonek z całej Polski, a z naszego Klubu uczestniczyły w nim: Hania M., Sylwia T., Inka J. oraz Hania W. Zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dwóch grupach uczestników. Program czterodniowego szkolenia obejmował wykłady i warsztaty z następujących tematów:
* Narzędzia współpracy z mediami (informacje prasowe, wystąpienia medialne i konferencje prasowe. Prowadziły: Justyna Schaefer – Kurkowiak i Anna Lewandowska.
* Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej – rozporządzenie RODO. Prowadziła Krystyna Cent – radca prawny.
* Prawne aspekty prowadzenia działalności w formie stowarzyszenia. Prowadził mec. Maciej Wypych.
* Mobilizowanie ludzi do działania. Prowadziła Natalia Szymanowska.

Zajęcia szkoleniowe poprzedziły ćwiczenia ruchowe oraz gry i zabawy integracyjne. Nad sprawnym przebiegiem szkolenia czuwały jak zwykle niezastąpione organizatorki z Federacji: Prezes Krystyna Wechman i Wiceprezes Łucja Werblińska.
Spotkanie zakończyłyśmy przepyszną kolacją przy grillu, stanowiącą wyśmienitą okazję do ciekawych rozmów, zabaw i wspólnego śpiewu. Miłe spotkanie przypominać nam będzie wspólne zdjęcie.
Wzbogacone o przekazane nam informacje i wskazówki, wracałyśmy do domów z przekonaniem, że zdobytą wiedzę wykorzystamy w naszej pracy w Klubach.
Organizatorkom szkolenia serdecznie dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Relację przygotowała Inka J.
Link do Galerii: Szkolenie dla Liderek w Poznaniu
Warsztaty Psychoonkologiczne terapii Simontonowskiej W Stowarzyszeniu UNICORN w Krakowie.

Na początku lipca br 14-osobowa grupa Amazonek naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w Krakowie w Warsztatach Psychoonkologicznych Terapii Simontonowskiej zorganizowanych przez Stowarzyszenie UNICORN. W programie zgrupowania, pierwszego po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, były zajęcia z psycholog Iwoną Nawarą. Dominowały tematy dotyczące funkcjonowania po przebytej chorobie w rodzinie i w społeczeństwie. Budowanie relacji w oparciu o własne potrzeby zdecydowanie poprawia jakość samopoczucia, mając pozytywny wpływ na nasze emocje i zdrowie. Uczestniczyłyśmy również w zajęciach gimnastycznych z elementami stretchingu i jogi, na których Maria Czubała wskazywała, także indywidualnie, rodzaj ćwiczeń pomagających na poszczególne niedyspozycje i ograniczenia ruchowe. Można było nabyć autorski poradnik z szerokim zakresem ćwiczeń i wskazówek zdrowego stylu życia. Wyginałyśmy śmiało ciało w egzotycznych pląsach choreoterapii opracowanych przez Gabrielę, a także dzielnie maszerowałyśmy z instruktorem Jankiem i z kijkami nordic walking ścieżkami Parku Wolskiego i Kopca Niepodległości. Śmiech i humor towarzyszył muzykoterapii, gdy zaopatrzone w opasłe śpiewniki, pod dyrekcją Adama Prucnala ze znanego zespołu Bratanki, wędrowałyśmy muzycznie od szlagierów międzywojnia po współczesne przeboje. W towarzystwie przewodnik Agnieszki podziwiałyśmy architekturę Krakowa, jako toruniankom bliskie nam były klimaty zabytkowego Starego Miasta, a spacerując urokliwymi zaułkami Kazimierza chwilami miałyśmy wrażenie, że przeniosłyśmy się do innego, minionego już świata. Wybornie smakowało piwo w słynnej Piwnicy pod Baranami, a szarlotka i kawa na Starym Rynku miały niepowtarzalny smak. Zadowolone i jeszcze bardziej zintegrowane, wzbogacone o cenną wiedzę wracałyśmy do Torunia z satysfakcją i poczuciem ciekawie spędzonego czasu.

Relację sporządziła Inka J

Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 1 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 2 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 3 w KrakowieWalne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki.

W dniu 15. 06. 2020 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W zebraniu, które ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa odbyło się w dwóch turach, wzięło udział 38 członkiń Stowarzyszenia. Przewodniczącą Zebrania została Hanna Marczewska Protokolantką została Grażyna Klonowska
Przebieg Zebrania:
1. Powitanie zebranych – Prezes Hanna Marczewska.
2. Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – prezes Hanna Marczewska.
3. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – sekretarz Grażyna Klonowska.
4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
5. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 1/2020
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 2/2020

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 1/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie finansowe Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 2/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie merytoryczne Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

1. Link do Sprawozdanie za 2019 w WORD
2. Link do Sprawozdanie dla NIW za 2019 w PDFStowarzyszenie w programie firmy Rossman „Pomagamy jak umiemy”

Z radością informujemy, że w roku 2020 Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki zostało zakwalifikowane do udziału w programie „Pomagamy jak umiemy” firmy Rossman. Oznacza to, że od 13 marca nasze Stowarzyszenie znajduje się wśród tych organizacji, które posiadacze aplikacji "Rossman" mogą wybrać jako tę, której pod koniec roku przekazana zostanie pomoc w postaci produktów z Rossmana. Zbierane przez klientów przy każdym zakupie punkty, przełożą się na wartość tych produktów. To wsparcie bardzo nam się przyda, by Stowarzyszenie mogło jeszcze lepiej wspierać Amazonki. Bardzo dziękujemy firmie Rossman oraz wszystkim, którzy zbierają dla nas punkty.
emProfilaktyka raka piersi

10 marca w restauracji Lokomotywa spotkałyśmy się, by wspólnie świętować Dzień Kobiet. Przy pysznych słodkościach oraz wspaniałej muzyce bawiłyśmy się doskonale. Popularny w Toruniu pan Zbigniew Mączka wprowadził nas w świat przebojów naszej młodości od lat 70-tych, aż do współczesnych hitów. Muzyka porywała nas na parkiet, a śmiechom i śpiewom nie było końca.
Galeria zdjęć: z Dnia KobietOchotniczki w Gronowie

9 marca 2020 r. na zaproszenie organizatorek z Zespołu Szkół CKU w Gronowie, pań: Róży Depczyńskiej oraz Jolanty Muzalewskiej, ochotniczki z Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonek brały udział w spotkaniu „Dzień Kobiet po Dniu Kobiet – MIĘDZY NAMI KOBIETAMI”.
Amazonki w składzie : Przewodnicząca Stowarzyszenia Hanna Marczewska oraz ochotniczki – Ewa Lipińska, Krystyna Szczech i Emilia Skora zapoznawały młodzież i nauczycieli Szkoły z profilaktyką raka piersi i możliwościami powrotu po chorobie do normalnego życia. Każda z nas opowiedziała w skrócie o przebiegu swojej choroby, o tym jakie związane z nią słabości i przeciwności pokonała, a także o tym, co choroba w nas zmieniła i co dała dobrego, że możemy cieszyć się życiem.
Wszyscy uczestnicy z ciekawością wysłuchali naszych historii i byli pełni podziwu dla naszego optymizmu pomimo wszystko. Koleżanka Ewa zapoznała też uczestników z działalnością naszego Stowarzyszenia, Krysia opowiedziała o działalności ochotniczek, a Emila w skrócie poruszyła takie tematy jak: Co to jest rak, jak powstaje i jak mu zapobiegać? Wyświetliłyśmy też krótki filmik o samobadaniu piersi, po czym na fantomie pokazywałyśmy po kolei wszystkim uczestnikom jak fizycznie badać piersi. Były też pytania, na które starałyśmy odpowiadać w ramach naszej wiedzy lub kierować do fachowców.
W spotkaniu brała udział młodzież klas I-II (I grupa), młodzież klas III - IV (II grupa) oraz nauczyciele Szkoły (III grupa). Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i pysznych ciastkach upieczonych przez młodzież. Dostałyśmy też zaproszenie na następne spotkania.
Emilia Skora
Galeria zdjęć: ze spotkania "Profilaktyki raka piersi".Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert Prezydenta Miasta Torunia

28 lutego 2020 ogłoszono rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Torunia na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Gminy Miasta Toruń w roku 2020 w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych. W wyniku rozstrzygnięcia Stowarzyszeniu przyznano dotację w wysokości 25400,00 zł. na realizację zadania pod nazwą: „Rehabilitacja psychofizyczna kobiet po chorobie nowotworowej piersi”.
emDofinansowanie ze środków Miasta Toruń.www.um.torun.plJak szybko mijają chwile… Wspomnienia Reginy

20 stycznia nasze spotkanie w Stowarzyszeniu miało wyjątkowy – wspomnieniowy charakter. O swoich przeżyciach związanych z 75-tą rocznicą wyzwolenia Torunia, opowiedziała nam Regina- nasza 93- letnia koleżanka, aktywna Amazonka. W przyniesionych z sobą kilku artykułach, umieszczonych na przestrzeni lat w toruńskich gazetach, Regina wspomina o radości mieszkańców Torunia i atmosferze tamtych zimowych dni wolności. Prezeska Hania na tę okoliczność wręczyła naszej seniorce bukiet kwiatów, zaś Regina na nieodłącznej harmonijce zagrała nam swoją ulubioną melodię :Jak szybko mijają chwile”.TERMINY
Msze święte

Msze święte w intencji o zdrowie i za zmarłe Amazonki odprawiane są w kościele Garnizonowym na pl. Św. Katarzyny w Toruniu.
Msze Święte w 2020 roku odbędą się w następujących terminach:
03 marca 2020 - godz. 17:30,
02 czerwca 2020 - godz. 17:00,
01 września 2020 - godz. 17:30,
01 grudnia 2020 - godz. 17:00.


OGŁOSZENIA ARCHIWALNE


ZAPROSZENIE NA WIGILIĘ

Zapraszamy na Uroczystość Wigilijną, która odbędzie się 10 grudnia 2019r. o godz 16:00 w restauracji "Speedway," przy ul. Peja Jassona 7, MOTOARENA.

Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Koleżanki zaineresowane tym spotkaniem prosimy o kontakt.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Hanna Marczewska - prezesZAPROSZENIE
na Uroczystość Wigilijną

Zapraszamy na Uroczystość 25-lecia istnienia naszego Stowarzyszenia, która odbędzie się 21 października 2017 r. o godz 14:00 w sali "MDK" przy ul. Przedzamcze.
Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Zapraszamy serdecznie.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Bożena Błaszkiewicz - prezes