AKTUALNOŚCI


Grzybowo po raz drugiNo i spełniło się – powróciłyśmy. 24 kwietnia 2022 r. na zaproszenie Marii Najdowskiej, ponownie przyjechałyśmy do Grzybowa, by przez 6 dni cieszyć się wspaniałym, nadmorskim klimatem, dogodnym zakwaterowaniem, świetnymi, urozmaiconymi posiłkami.
Pogoda zdecydowanie poprawiła się, więc ten wyjątkowy czas spędzałyśmy na długich spacerach rozległą plażą ( niektórym z nas udawało się dotrzeć do Kołobrzegu i zawracać), opalaniu. Wszystkie z zadowoleniem korzystałyśmy z proponowanych nam różnorodnych zabiegów, między innymi z masaży na łóżku wodnym i z ćwiczeń na sprzęcie fittness. Wiele z nas skorzystało też z zabiegów rehabilitacyjnych, masaży oraz kąpieli w jacuzzi i z sauny. Urozmaiceniem pobytu była kolejna prezentacja produktów firmy Amoena, między innymi specjalistycznej bielizny i strojów kąpielowych .
Zaciekawiła nas bardzo prelekcja właścicieli Staropolskiej Miodziarni ze Świeszewa, połączona z degustacją i sprzedażą różnych rodzajów miodów. Państwo Chabowscy okazali się być prawdziwymi pasjonatami i znawcami pszczelarskiej sztuki.
Bardzo ważnym elementem naszego pobytu w Sjeście był czas przeznaczony na warsztaty z zakresu tworzenia makram, który zaowocował stworzeniem eterycznych aniołów ze sznurków . W świat tej sztuki wprowadziła nas instruktorka Barbara z Podlasia.
Integrację wzbogaciłyśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz pląsami w dyskotekowych rytmach, połączonymi z obchodami urodzin dwóch koleżanek – Basi i Eli. Na zakończenie pobytu podziękowałyśmy Marii za serdeczne przyjęcie, stworzenie nam przyjaznej atmosfery, życzliwy uśmiech, dzięki czemu czułyśmy się zaopiekowane i potraktowane jak oczekiwani goście.
Wręczając Marii toruńskie, piernikowe słodkości, wyraziłyśmy swoją wdzięczność i zadowolenie z pobytu w urokliwym Grzybowie. Niespodziewanie w dzień wyjazdu Maria zaskoczyła nas słodkim poczęstunkiem fundując wspaniały, śmietankowo-truskawkowy tort. Ujęte życzliwą gościnnością wracałyśmy z przeświadczeniem, że tutaj warto powracać.
Inka J.

Link do Galerii:Wyjazd do Grzybowa


Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKIDnia 13 czerwca 2022r. Odbyło się Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKI. Przewodnicząca zebrania, prezeska Stowarzyszenia- Hanna Marczewska, po przywitaniu zebranych i regulaminowym odczekaniu w celu uzyskania kworum, przedstawiła 39 obecnym plan zebrania.
Małgorzata Pociżnicka - członek Zarządu, odczytała treść sprawozdania merytorycznego z działalności stowarzyszenia w 2021 roku. Zebrane oklaskami podziękowały Zarządowi w momencie czytania informacji dotyczącej organizacji paczek z kosmetykami. Z kolei Sylwia Tajchman - wiceprezeska ,przedstawiła sprawozdanie finansowe z działalności Stowarzyszenia w roku 2021. W sposób czytelny i zrozumiały omawiała, rozpisując na tablicy, przychody i rozchody Stowarzyszenia, poszerzając dodatkowymi wyjaśnieniami ciekawsze wątki.
Zebrane Amazonki do przedstawionych sprawozdań nie wniosły żadnych zapytań i uwag, jak również nie wszczęto dyskusji. Natomiast pojedyncze głosy w głośnych rozmowach oceniły działalność zarządu na 10 punktów.
Podwójne głosowanie za przyjęciem sprawozdania merytorycznego i finansowego odbyło się przy 100 % akceptacji, bez zastrzeżeń i wstrzymań i zaowocowało podjęciem uchwał nr 1 i 2. Nie wysunięto wolnych wniosków i nie dyskutowano w przedmiotowym temacie. Zebranie zostało zakończone.

Protokółowała
Irena Jarząbek - skarbnikSzkolenie z pierwszej pomocyDo klubu Amazonek zaprosiłyśmy ratownika medycznego Michała Janowskiego, który przybliżył nam zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Z uwagi na obszerność tematu zajęcia podzieliłyśmy na spotkania w dniach 6 grudnia 21 r. i 7 marca 22 r.
Poruszane tematy dotyczyły: zawartości apteczki domowej i samochodowej, postępowania w przypadkach rozmaitych urazów, zadławień, ran, sposobów i techniki zakładania opatrunków, techniki unieruchomień uszkodzonych kończyn, ułożeń ciała, użycia folii ochronnej. Pan Michał zwrócił uwagę na duże znaczenie rozmowy - wywiadu z poszkodowanym w czasie oczekiwania na przyjazd karetki i przekazanie potem ważnych informacji ratownikom.
Szczególną uwagę poświęcono czynnościom reanimacyjnym, które mają ogromne znaczenie w chwilach, gdy liczą się minuty dla ratowania życia. Omówione zostały zasady i technika sztucznego oddychania-masażu serca, sposób użycia defibrylatora. Dowiedziałyśmy się, że obecnie defibrylatory są ogólnodostępne w razie nagłej potrzeby w miejscach skupisk ludzi, np w galeriach handlowych- już wiemy,j ak się nimi posłużyć. Wszystkie chętne koleżanki, pod fachowym okiem ratownika mogły praktycznie przećwiczyć na fantomie masaż klatki piersiowej.
Wzbogacone o wiedzę przekazaną przez pana Michała,urozmaiconą opowiedzianymi przez niego przypadkami z życia, poczułyśmy się pewniej w tym temacie, jednakże każda z nas w duchu z pewnością myślała o tym, by nie było nam dane uczestniczyć w ekstremalnych zdarzeniach.

Inka J.

Link do Galerii:Szkolenie z pierwszej pomocy.


Spotkanie kolędoweKolejny rok naszej działalności rozpoczęłyśmy od spotkania kolędowego w Klubie 31 stycznia 2022 roku. Zaproszony przez nas ksiądz Darek z Kościoła Garnizonowego w Toruniu pobłogosławił nas na cały rok dodając otuchy na każdy nadchodzący dzień. Później, w bardzo miłej atmosferze, przy pysznych słodkościach i kawie, rozpoczęły się kameralne, pełne wzruszeń rozmowy. Poruszałyśmy tematy dotyczące siły wewnętrznej, niezbędnej do pokonywania trudności dnia codziennego. Ksiądz Darek podzielił się z nami swoimi osobistymi, często niełatwymi doświadczeniami. Opowiedział też o swoim pobycie w wielu miejscach na świecie, a sposób przekazywania był tak malowniczy, że oczami wyobraźni byłyśmy tam razem z nim. My z kolei miałyśmy okazję opowiedzieć o własnych przejściach związanych, między innymi z chorobą nowotworową. Jak to bywa w życiu - historie smutne i trudne przeplatają się z momentami zabawnymi, a wręcz humorystycznymi. Chcemy wierzyć, że chwile słabości już za nami, a teraz czerpiemy radość z bycia razem, wspólnej aktywności, wyjazdów, ćwiczeń i działań na rzecz innych. Czas upłynął nam bardzo szybko, a spotkanie było tak miłe, że zapragnęłyśmy z księdzem Darkiem spotykać się częściej. Już planujemy spotkanie w plenerze, gdy tylko nadejdą ciepłe dni.

Małgosia P. Link do Galerii:Spotkanie kolędowe.

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Jasną Górę


W sobotę 2 października na Jasną Górę przybyły uczestniczki (oraz uczestnicy) 24. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Do Maryi ze świętym Józefem”. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki jak zwykle była Msza św w intencji wszystkich Amazonek, którą celebrował ksiądz biskup Antoni Długosz. W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym grupa z Torunia, licząca w tym roku 28 osób.
Link do Galerii: Pielgrzymka na Jasną Górę.Amazonki na tatrzańskich szlakach.

Po opuszczeniu Częstochowy część z nas – w tym roku było to 25 Amazonek, udała się do Zakopanego, by spędzić tydzień na tatrzańskich szlakach. Już po raz drugi zamieszkałyśmy w hotelu Patria, doceniając miłą obsługę, wygodne pokoje, smaczne posiłki i rewelacyjne usytuowanie obiektu - tuż pod reglami. Już pierwszego dnia po przyjeździe zdobyłyśmy pierwszy szczyt – Gubałówkę. Wycieczka zaplanowana została tak, by wszystkie uczestniczki mogły podziwiać panoramę Zakopanego z jej szczytu, a więc te z nas, które nie czuły się na siłach pokonać szlaku pieszo, skorzystały z kolejki linowej. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie widoki były przepiękne, co od razu zachęciło nas do planowania dalszych wędrówek.
Na drugi dzień jednak, nie zawsze wystarczająco przygotowane do intensywnego wysiłku mięśnie, dały o sobie znać. By je zregenerować oraz zrelaksować się i wypocząć, udałyśmy się na basen i termy Bania do Białki Tatrańskiej. To był dobry plan, gdyż, co okazało się później, był to jedyny deszczowy dzień podczas całego pobytu, dobrze więc było spędzić go pod dachem.
Następnego dnia wypoczęte i zrelaksowane mogłyśmy wyruszyć na kolejną wyprawę. Tym razem był to Kasprowy Wierch, na który wszystkie wjechałyśmy kolejką linową. Na szczycie solidnie wialo, wiatr zrywał czapki z głów, a ciemne chmury momentami wyglądały naprawdę groźnie. Pomimo to osiem śmiałych Amazonek zdecydowało się w drogę powrotną ruszyć pieszo czerwonym szlakiem do Przełęczy pod Kopą Kondracką, a potem Doliną Kondratową aż do Zakopanego. To było dla nas nie lada wyzwanie, gdyż szlak jest miejscami dość stromy, wymaga pokonania kilku mniejszych szczytów, momentami nawet trzeba korzystać z klamr, a wiejący cały czas halny nie ułatwiał nam zadania. Tym większa radość, satysfakcja i duma były na dole.
Kolejnego dnia odbyłyśmy cudowny spacer na Rusinową Polanę. Droga na nią wiedzie szlakiem malowniczym i niezbyt forsownym, więc na tę wycieczkę zdecydowałyśmy się wszystkie. Z Rusinowej jedna grupa zeszła od razu do Sanktuarium Wiktorówki, a druga zdążyła jeszcze po drodze wejść na Gęsią Szyję. Plotki głoszą, że w drodze na samą górę należy pokonać 1180 schodów. Być może... Nie zajmowałyśmy się liczeniem, tylko pdziwianiem rewelacyjnej panoramy Tatr Wysokich. Czwartek to dzień jarmarku w Nowym Targu, dlatego część koleżanek zapragnęła tam pojechać i zobaczyć największy plac targowy w Małopolsce, na którym kupić można dosłownie wszystko w przystępnych cenach, z czego nie omieszkały skorzystać. Druga grupa pozostała w Zakopanem i spacerowała Ścieżką Pod Reglami, by dojść do ulicy Strążyskiej i odwiedzić słynną karczmę "Żabi Dwór", której nazwę nadał, goszcząc tam pewnego dnia, sam Józef Piłsudski. Ale to już zupełnie inna historia...
Piątek był już ostatnim dniem naszego zakopiańskiego pobytu. Początkowo planowałyśmy pobiegać trochę po Krupówkach, zrobić ostatnie zakupy, posiedzieć w klimatycznych knajpkach przy góralskiej muzyce. Ale pogoda była tego dnia tak piękna, a góry tak kuszące, że trudno było w nie nie pójść. "Skoczyłyśmy" więc szybciutko zdobyć jeszcze jeden szczyt. Czasu na zakupy było trochę mniej, ale za to Tatry pożegnałyśmy na Nosalu lub spacerując Doliną Kościeliską aż nad Smreczyński Staw. Cały tydzień minął bardzo szybko. Był pełen atrakcji, cudownych wypraw, niezwykłych wrażeń i wspaniałych tatrzańskich widoków, których nie zapomnimy nigdy.

Wspomnieniami podzieliła się Sylwia T.

Link do Galerii: Amazonki na tatrzańskich szlakach..
Plenery w WągrowcuWyjazd plenerowy do Wągrowca organizowany przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”.

W projekcie ARTYSTYCZNY ŚWIAT AMAZONEK, który odbył się w dniach 19-24. 09. 2021 r. w Wągrowcu, z klubu toruńskiego brały udział trzy koleżanki – Ania, Basia i Ela. Tegorocznym mottem przewodnim prac wykonywanych podczas pleneru było hasło: „Amazonki – pełnia kobiecości”. W ramach pleneru były prowadzone cztery warsztaty: decupage, florystyka, malarstwo i wyrób biżuterii. Dwie koleżanki brały udział w warsztacie decupage, a jedna w warsztacie – wyrób biżuterii. Jak co roku w plenerze brały udział Amazonki z całej Polski. Udział w takich warsztatach to nauka czegoś nowego, okazja do poznania nowych koleżanek i miłe spędzenie czasu.

Inka Jarząbek Link do Galerii:Artystyczny świat Amazonek w Wągrowcu.


Wspominki

Wspominki, wspominki....

W jesienne popołudnie, w dniu 8 listopada umówiłyśmy się w klubie na wspominkowe spotkanie. Koleżanki Basia i Grażyna na tę okazję upiekły ciast - pyszny jabłecznik i aromatyczny murzynek smakowały wybornie. Ela, posiadająca najbogatsze archiwum zdjęć, przygotowała prezentację multimedialną. Począwszy od minionej dekady, poprzez późniejsze lata, miałyśmy okazję wspólnie przypomnieć sobie minione wydarzenia: świąteczne wigilie, sierpniowe spotkania, sportowe spartakiady w Olsztynie i Ciechocinku, wyjazdy integracyjne, jubileusze, które często były opatrzone komentarzami i dopowiedzeniami uczestniczek zdarzeń. Ze wzruszeniem oglądałyśmy siebie w ówczesnych, młodszych wersjach... wesołe pląsy i tany, uśmiechy, wspólnie spędzany czas. Widać było więzi, wzajemną sympatię i zgranie koleżanek, także i tych, których dzisiaj już nie ma z nami - ot ... życie.

Spieszmy się, spieszmy się kochać....

Inka Jarząbek Link do Galerii:Wspominki


Wigilia Toruńskich AmazonekPo rocznej przerwie spowodowanej zakazami pandemii, 14 grudnia 21 r. spotkałysmy się na uroczystej Wigilii Amazonek. Do sali ieszczańskiej „U Gołębiewskich” przybyli zaproszeni goście: wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, dyrektor szkoły gdzie mamy siedzibę - Zbigniew Matuszewicz, kapelan Dariusz Iwański, rehabilitantka Antonina Cerkaska.
Część oficjalną zgromadzenia rozpoczęłyśmy tradycyjnie odśpiewaniem hymnu Amazonek. Trzymając się za ręce, w ten szczególny czas, ze wzruszeniem śpiewałyśmy kolejne zwrotki, czując wzajemną jedność i więź. Nie zabrakło symbolicznego opłatka, chociaż zrezygnowałyśmy z przytulań i całusów.
W kolejnych przemówieniach i wystąpieniach dominowały serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności dla nas, naszych bliskich i rodzin.
W nastrój refleksji wprowadził zebranych wiceprezydent Fiderewicz, który ponad 20 lat wspiera i towarzyszy Amazonkom- ze wzruszeniem wspominał miniony czas, dawne wigilie, tamte spotkania. Realacje uzupełniała Elżbieta, założycielka klubu Amazonek,co było zwłaszcza dla młodszych stażem koleżanek, ciekawą historią.
Goście otrzymali prezenty w postaci ręcznie wykonanych przez Elę mikołajów, natomiast smaczne, tradycyjne potrawy wigilijne: barszczyk, ryby w kilku wersjach, pierogi,sałatki i ciasta, z powodzeniem rekompensowały ich brak reszcie koleżanek, Spotkanie upamiętniłyśmy wspólnym zbiorowym zdjęciem, a dopełnieniem wieczoru były oczywiście kolędy. Śpiewałyśmy je z radością, optymizmem i nadzieją, by nadchodzący Nowy Rok był lepszy i pomyślniejszy od mijającego, aby nie zabrakło nam zdrowia i sił w kolejnych jego dniach.

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Wigilia Toruńskich Amazonek

Najważniejsze wydarzenia z życia Stowarzyszenia w 2020 roku

Jak szybko mijają chwile, czyli wspomnienia Reginy


20 stycznia nasze spotkanie w Stowarzyszeniu miało wyjątkowy – wspomnieniowy charakter. Swoimi przeżyciami związanymi z 75-tą rocznicą wyzwolenia Torunia, podzieliła się z nami nasza Seniorka – Regina, przedstawiając artykuły i wywiady z nią, które na przestrzeni lat ukazywały się w lokalnej prasie. W podziękowaniu obdarowana została bukietem kwiatów, a na koniec, na nieodłącznej harmonijce, zagrała nam swoją ulubioną melodię: „Jak szybko mijają chwile”.

Ochotniczki w Gronowie

9 marca 2020 r. na zaproszenie Zespołu Szkół CKU w Gronowie, ochotniczki – Ewa Lipińska, Krystyna Szczech, Emilia Skora oraz prezeska Hanna Marczewska brały udział w spotkaniu „Dzień Kobiet po Dniu Kobiet – MIĘDZY NAMI KOBIETAMI”.
Podczas spotkania nasze ochotniczki zapoznały młodzież i nauczycieli Szkoły z profilaktyką raka piersi i możliwościami powrotu po chorobie do normalnego życia. Każda z nich opowiedziała w skrócie o przebiegu swojej choroby, o tym jakie związane z nią słabości i przeciwności pokonała, a także o tym, co choroba w nich zmieniła i co dała dobrego, że po jej przejściu można cieszyć się życiem.

Ewa zapoznała słuchaczy z działalnością naszego Stowarzyszenia, Krysia opowiedziała o działalności ochotniczek, a Emila w skrócie poruszyła takie tematy jak: Co to jest rak, jak powstaje i jak mu zapobiegać?
Wyświetlono też krótki filmik o samobadaniu piersi, po czym na fantomie pokazano po kolei wszystkim uczestnikom, jak fizycznie badać piersi. Były też pytania, na które nasze koleżanki starały się odpowiedzieć w ramach posiadanej wiedzy lub kierowały do fachowców.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i pysznych ciastkach upieczonych przez młodzież.

Dzień Kobiet w Lokomotywie 10 marca w restauracji Lokomotywa spotkałyśmy się, by wspólnie świętować Dzień Kobiet. Przy pysznych słodkościach oraz wspaniałej muzyce bawiłyśmy się doskonale.
Popularny w Toruniu pan Zbigniew Mączka wprowadził nas w świat przebojów naszej młodości od lat 70-tych, aż do współczesnych hitów. Muzyka porywała nas na parkiet, a śmiechom i śpiewom nie było końca.Warsztaty Psychoonkologiczne Terapii Simontonowskiej w Stowarzyszeniu UNICORN w Krakowie.

W dniach 28.06. - 05.07. 14-osobowa grupa Amazonek naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w Warsztatach Psychoonkologicznych Terapii Simontonowskiej w Stowarzyszeniu UNICORN w Krakowie.


Warsztaty terapeutyczne prowadziła psycholog Iwona Nawara w oparciu program stworzony przez amerykańskiego psychoonkologa Carla Simontona.
Jest to program psychoterapii przeznaczony w szczególności dla osób chorych na nowotwory oraz ich bliskich. Program pozwala na integrację emocji z ciałem, zwiększając emocjonalny komfort życia pacjenta w chorobie i mimo choroby. Podkreśla rolę emocji, nastawienia i przekonań w procesie zdrowienia. Uczy jak radzić sobie ze stresem związanym z chorobą i leczeniem. Ma wpływ na poprawę jakości życia w chorobie.

Podczas warsztatów dowiedziałyśmy się m.in.:
– jak powstają myśli i emocje;
– jak wpływać na przekonania i postawy;
– jak zdrowo myśleć i wspierać swój układ odpornościowy;
– jak radzić sobie ze stresem;
– jak stworzyć swój osobisty plan zdrowienia;
– na czym polega mądre wsparcie.


Poza warsztatami psychologicznymi uczestniczyłyśmy w zajęciach gimnastycznych z elementami stretchingu i jogi, na których Maria Czubała wskazywała rodzaje ćwiczeń pomagających w poszczególnych niedyspozycjach
i ograniczeniach ruchowych oraz przekazała nam wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia.


Organizatorzy zapewnili nam też udział w choreoterapii, nordic-walkingu oraz muzykoterapii.

W czasie wolnym zdobyłyśmy Kopiec Niepodległości, wraz z przewodniczką Agnieszką zwiedziłyśmy Wawel i Stare Miasto, a ostatniego dnia spacerowałyśmy urokliwymi zaułkami Krakowskiego Kazimierza.


Zadowolone, wzbogacone o cenną wiedzę i jeszcze bardziej zintegrowane wracałyśmy do Torunia z satysfakcją i poczuciem ciekawie i owocnie spędzonego czasu.Szkolenie dla Liderek Amazonek z zakresu zarządzania w Poznaniu

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią wirusa COVID-19, Federacji Stowarzyszeń Amazonek udało się zorganizować kolejne szkolenie dla Liderek.

26 lipca do pięknego ośrodka położonego nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu zjechało 76 koleżanek z Klubów Amazonek z całej Polski, a z naszego Klubu uczestniczyły w nim: Hania Marczewska, Sylwia Tajchman, Inka Jarząbek oraz Hania Wiśniewska.
Program czterodniowego szkolenia obejmował wykłady i warsztaty z następujących tematów:

1. Narzędzia współpracy z mediami: informacje prasowe, wystąpienia medialne i konferencje prasowe.
2. Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej – rozporządzenie RODO.
3. Prawne aspekty prowadzenia działalności w formie stowarzyszenia.
4. Mobilizowanie ludzi do działania.

Zajęcia szkoleniowe poprzedziły ćwiczenia ruchowe oraz gry i zabawy integracyjne. Nad sprawnym przebiegiem szkolenia czuwały jak zwykle niezastąpione organizatorki z Federacji: Prezes Krystyna Wechman i Wiceprezes Łucja Werblińska. Spotkanie zakończyłyśmy przepyszną kolacją przy grillu, stanowiącą wyśmienitą okazję do ciekawych rozmów, zabaw i wspólnego śpiewu. Wzbogacone o przekazane nam informacje i wskazówki, wracałyśmy do domów z przekonaniem, że zdobytą wiedzę wykorzystamy w naszej pracy w Klubach.

Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE 11 sierpnia 2020 roku w restauracji LOKOMOTYWA odbyło się tradycyjne spotkanie wakacyjne Amazonek.

Działania Klubu Amazonek to nie tylko rehabilitacja i porady, ale też miło spędzony czas. Tak właśnie było w Lokomotywie. Rozmowy z dawno niewidzianymi z powodu pandemii koleżankami, żarty i tańce, do których przygrywał pan Zbigniew Mączka, pozwoliły nam zapomnieć o chorobie nowotworowej, pandemii i stanowiły odskocznię od trosk i niepokojów życia codziennego. Pyszna kawa z ciastem umilała nam sympatycznie spędzony czas.Szkolenie Ochotniczek w Krakowie

Wykorzystując złagodzenie covidowych obostrzeń, w dniach 28-30 sierpnia br Federacja Amazonek zorganizowała kolejne szkolenie ochotniczek, które tym razem odbyło się w przepięknym Krakowie. Grono ochotniczek naszego Stowarzyszenia powiększyło się o 4 koleżanki. Szkolenie odbyły i certyfikaty Ochotniczek I stopnia uzyskały: Elżbieta Gołębiewska., Ewa Munnik, Ewa Pęcherska i Danuta Wolska. Cieszymy się i gratulujemy!


Aktywny wypoczynek Amazonek w Tatrach

To już kilkuletnia tradycja, że na początku października Toruńskie Amazonki wyjeżdżają do Zakopanego, by aktywnie wypoczywać wśród malowniczych, jesiennych krajobrazów. W tym roku na wycieczkę w Tatry zdecydowało się 11 osób.
Nocowałyśmy w hotelu Patria, który ze względu na swoje położenie, stanowił świetne miejsce wypadowe dla wypraw na górskie szlaki.
Jedna z tras wiodła nas Doliną Białego, Ścieżką Nad Reglami i Doliną Strążyską, a dwie koleżanki odważyły się nawet zdobyć Sarnią Skałę.Podczas wycieczki w Pieniny podzieliłyśmy się na dwie grupy – pierwsza wybrała spływ przełomem Dunajca, a druga w tym czasie zdobyła Trzy Korony.

Miałyśmy szczęście do pogody, więc w jeden z pięknych, słonecznych dni sześć odważnych Amazonek wyruszyło nad Czarny Staw Gąsienicowy, a dwie wybrały się nad Morskie Oko. Cudowne widoki tatrzańskich szczytów górujących nad jeziorami wynagrodziły w pełni wysiłek kilkugodzinnej wędrówki.

Byłyśmy też na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce i na basenach termalnych w Chochołowie.
W drodze powrotnej do Torunia już zaczęłyśmy tęsknić za górami !
Mamy w planie wrócić za rok!

Amazonki w programie „Pomagamy jak umiemy” Rossmanna


W roku 2020 Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki zostało zakwalifikowane do udziału w programie „Pomagamy jak umiemy” firmy Rossmann. Zbierane przez klientów punkty, przełożyły się na produkty o łącznej wartości 16 645,94 zł, które przekazane zostały naszemu Stowarzyszeniu tytułem darowizny na rzecz jego podopiecznych.

Jubileusz

W 2020 roku uczciłyśmy piękny jubileusz 75 – lecia urodzin Ewy Kośnik.

Ostatnie pożegnania

W 2020 roku pożegnałyśmy na zawsze dwie Koleżanki, które przez wiele lat należały do naszego Stowarzyszenia: Grażynę Hincz i Ewę Wieczorek.Sprawozdanie sporządziła Sylwia Tajchman przy współpracy z Ireną Jarząbek i Małgorzatą Pociżnicką.

Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki

W dniu 21. 06. 2021 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W zebraniu wzięło udział 39 członków Stowarzyszenia Przewodnicząca Zebrania - Hanna Marczewska Protokolant – Irena Jarząbek

Przebieg Zebrania:
1. Powitanie zebranych i stwierdzenie quorum – Hanna Marczewska.
2. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok – Hanna Marczewska.
3. Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok – Sylwia Tajchman.
4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
5. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 1/2021
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 2/2021

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 1/2021

Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie merytoryczne Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok.

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 2/2021

Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie finansowe Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok.XXIII Pielgrzymka do Częstochowy

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Dnia 3. października 2020 r. już po raz 23. wyruszyłyśmy z Torunia do Częstochowy, by na Jasnej Górze uczestniczyć we Mszy św. w intencji zdrowia i błogosławieństwa dla wszystkich Amazonek. Mszę Świętą na Błoniach Jasnogórskich celebrował ksiądz senior - biskup Antoni Długosz. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, było nas dużo mniej niż zazwyczaj, ale nastrój jak zwykle był podniosły i świąteczny.

Link do Galerii: XXIII Pielgrzymka do Częstochowy
Amazonki na basenie

Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki również podczas wakacji dbało o kondycję fizyczną swoich członkiń. W ramach rehabilitacji odbywały się zajęcia na basenie przy ul. Bażyńskich. Pod czujnym okiem wspaniałych instruktorek prowadzona była gimnastyka w wodzie, której celem było podniesienie sprawności ruchowej oraz kondycji psychofizycznej. Ćwiczenia w głównej mierze skierowane były na polepszenie zakresu pracy mięśni obręczy barkowej. Podczas 45-minutowej wspaniałej, wesołej zabawy jak dzieci cieszyłyśmy się z różnorodności zajęć, na których wykorzystywane były makarony, deski i motylki. Wszystkie Amazonki z wielką przyjemnością korzystały z zajęć i wyrażają chęć dalszego uczestnictwa w tej formie rehabilitacji.

Link do Galerii: Amazonki na basenie.
Szkolenie Ochotniczek II Stopnia w Krakowie

W sierpniu w Krakowie odbyło się kolejne szkolenie Ochotniczek II stopnia organizowane przez Federację Stowarzyszeń Amazonek. Wzięły w nim udział i certyfikaty ukończenia uzyskały: Hania M., Sylwia T. i Hania W. Tematyka warsztatów psychoonkologicznych obejmowała między innymi zasady dobrej komunikacji z pacjentkami oddziałów onkologicznych, sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych, czynniki motywujące do działań prospołecznych oraz praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania zachowań prozdrowotnych. Po zajęciach znalazł się czas na zwiedzanie pięknego Krakowa – rejs statkiem po Wiśle, spacer po urokliwym Kazimierzu i Starym Rynku, w których rolę przewodniczki pełniła koleżanka z Krakowskiego Klubu Amazonek. Dziękujemy.

Link do Galerii: Szkolenie Ochotniczek II Stopnia w Krakowie.
Spotkanie integracyjne w Lokomotywie

W tym roku wcześniej, bo 8 czerwca, a nie, jak dotychczas, w sierpniu, zorganizowałyśmy spotkanie integracyjne Amazonek.
W zaprzyjaźnionej restauracji "Lokomotywa" przy tradycyjnym ciastku, kawie, herbacie i lodach spotkały się te koleżanki, które regularnie pojawiają się w poniedziałki w klubie oraz te, których dawno nie widziano. Fale pandemii skutecznie rozluźniły nasze kontakty, więc z tym większą radością witałyśmy się na sali.
Na spotkanie zaprosiłyśmy naszą długoletnią rehabilitantkę - Antoninę Cerkaską, której serdecznie podziękowałyśmy za niestrudzone szlifowanie naszej sprawności i fizycznej kondycji. Szczególnym akcentem spotkania było uhonorowanie śpiewem i kwiatami jubilatki - Elżbiety Malcer, założycielki i wieloletniej liderki toruńskich Amazonek. Zwłaszcza młodszym stażem koleżankom przedstawiona została w skrócie postać i dokonania Elżbiety, która tworzyła naszą "Amazonię".
Ochoczo i z werwą ruszyłyśmy w tany, przy muzyce kreowanej przez "naszego" już pana Zbyszka Mączkę, który jako wytrawny akompaniator doskonale wiedział co nam w duszy gra; stare i nowe przeboje sprawiły, że na parkiecie fruwały kolorowe sukienki przeplatane wężykami i kółeczkami. Fantastyczna atmosfera i nastrój zabawy udzielały się każdej z nas, a wspólne zdjęcie będzie pamiątką z kolejnego spotkania toruńskich Amazonek.

Wrażeniami podzieliła się Inka Jarząbek.

Link do Galerii: Spotkanie integracyjne w Lokomotywie
Majowy wyjazd do Grzybowa

8 maja, korzystając z poluzowania pandemicznych obostrzeń, udało nam się zrealizować 6-dniowy wyjazd do Grzybowa pod Kołobrzegiem. Wzięły w nim udział 23 Amazonki. Naszą Gospodynią w Hotelu „Siesta” była Maria Najdowska-Niewiadomska , która ujęła nas życzliwością, serdecznością, uśmiechem, wspaniałą organizacją i wszechstronną pomocą. Komfort pobytu zapewniony został przez wygodne pokoje, pyszne posiłki oraz rozmaite atrakcje, takie jak: warsztaty krawieckie, pokaz wyrobów firmy Amoena, czy przepyszny grill. Amazonki zainteresowane modelingiem mogły wziąć udział w indywidualnych sesjach zdjęciowych. Celem naszego wyjazdu był nie tylko wypoczynek, ale przede wszystkim podniesienie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej. Pomagały w tym zabiegi rehabilitacyjne, masaże oraz treningi z zakresu nordic – walking. Piękna, słoneczna pogoda, po długich chłodach, sprzyjała spacerom brzegiem morza i pierwszemu w tym roku opalaniu na plaży. Na pewno niezapomnianym dla nas wspomnieniem będzie ciepły wieczór spędzony nad morzem o zachodzie słońca. Przy blasku ogników świeczek na piasku i milionów gwiazd na niebie, roześmiane, rozgadane śpiewałyśmy stare, harcerskie przyśpiewki na przemian z nowymi przebojami. Ostatni dzień pobytu przeznaczyłyśmy na wyjazd do Kołobrzegu, którego zwiedzanie rozpoczęłyśmy wizytą w Muzeum Bursztynu. Poznałyśmy jego piękne odmiany, rodzaje, koloryt, metody i narzędzia wydobywania oraz etapy obróbki. Każda z nas mogła doświadczyć przesiewania z piasku złocistych okruszków. Wzbogaciłyśmy też swoją wiedzę oglądając interesujący filmik. Zauroczone pięknem jantaru podziwiałyśmy wyroby i przepiękną biżuterię – od wykopalisk po współczesność. Wiele z nas nie oparło się pokusie nabycia bursztynowych cudeniek. Czas wolny w Kołobrzegu to spacery promenadą i na molo, lody, wędzone rybki, a klimat nadmorskiego kurortu uwieczniałyśmy na pamiątkowych zdjęciach. Zadowolone, wypoczęte i zrelaksowane opuszczałyśmy gościnne Grzybowo z nadzieją, że powrócimy tam za rok.

Relację sporządziła i swoimi refleksjami podzieliła się Inka J.

Link do Galerii: Majowy wyjazd do Grzybowa
Dzień Kobiet w Teatrze Muzycznym

Z radością i entuzjazmem, spragnione kontaktu z magią żywego teatru, udałyśmy się na spektakl pt: „Mężczyźni o kobietach”, który w dniu naszego święta przedstawił Teatr Muzyczny w Toruniu.

Na stronie internetowej Teatru napisano:
"Mężczyźni o kobietach” - to spektakl poruszający się w żartobliwie - poetyckiej formie, prezentowany przez (ma się rozumieć), czterech muzykalnych aktorów, czyli tytułowych facetów. Jest to rodzaj sympatycznej rozprawy na temat kobiety w jej przeróżnych odsłonach i rozmaitych życiowych sytuacjach.

Narrację wierszowaną napisał pomysłodawca i reżyser wieczoru, a w piosenkach usłyszeć można teksty: m.in. Marka Grechuty, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Stanisława Staszewskiego, Piotra Bukartyka…

Autorzy i wykonawcy spektaklu obiecywali:
„Z samego założenia, będzie to miły, lekki i filuterny wieczór przygotowany jako poetycka szczepionka, swoiste remedium na dzisiejsze czasy.”
Obietnica została dotrzymana. Bawiłyśmy się świetnie!

Scenariusz i reżyseria: Jacek Bończyk
Scenografia: Grzegorz Policiński
Obsada: Jacek Bończyk, Mateusz Burdach, Paweł Kowalski, Grzegorz Wiśniewski
Aranżacje muzyczne: Michał Rybka
Muzycy: Szymon Łukowski, Michał Rybka, Nikodem Wróbel

Podziękowanie dla Rossmanna

Podziękowanie dla Rossmanna. „W imieniu Toruńskich Amazonek, serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w realizowanym przez firmę Rossmann programie „Pomagamy jak umiemy”. Dzięki tej akcji zostaliśmy przez Was obdarowani produktami drogeryjnymi i kosmetycznymi, które stanowiły świąteczne podarunki dla naszych członkiń. Podopiecznymi Stowarzyszenia są kobiety, którym przyszło zmierzyć się z problemem choroby nowotworowej. Większość z nas to osoby starsze i niepełnosprawne, a dla wielu długotrwały i dotkliwy proces leczenia jeszcze się nie zakończył. Otrzymana od Waszej Firmy darowizna, jest prezentem nie tylko miłym, ale i potrzebnym. Dziękujemy za uśmiech, który dzięki Państwa inicjatywie zagościł na twarzach wielu amazonek i życzymy Wam tyle dobra, ile sami dajecie innym, a wtedy będzie go bardzo wiele.”

Link do Galerii: Świąteczne paczki od Rossmanna
Zakopane

Zakopane. Aktywny wypoczynek Amazonek w Tatrach. To już kilkuletnia tradycja, że na początku października Toruńskie Amazonki wyjeżdżają do Zakopanego by aktywnie wypoczywać wśród malowniczych, jesiennych krajobrazów. W tym roku na wycieczkę w Tatry zdecydowało się 11 osób. Nocowałyśmy w hotelu Patria, który ze względu na swoje położenie, stanowił świetne miejsce wypadowe dla wypraw na górskie szlaki. Jedna z tras wiodła nas Doliną Białego, Ścieżką Nad Reglami i Doliną Strążyską, a dwie koleżanki odważyły się nawet zdobyć Sarnią Skałę. Podczas wycieczki w Pieniny podzieliłyśmy się na dwie grupy – pierwsza wybrała spływ przełomem Dunajca, a druga w tym czasie zdobyła Trzy Korony. Miałyśmy szczęście do pogody, więc w jeden z pięknych, słonecznych dni sześć odważnych Amazonek wyruszyło nad Czarny Staw Gąsienicowy a dwie wybrały się nad Morskie Oko. Cudowne widoki tatrzańskich szczytów górujących nad jeziorami wynagrodziły w pełni nasz wysiłek kilkugodzinnej wędrówki. Byłyśmy też na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce i na basenach termalnych w Chochołowie. W drodze powrotnej już zaczęłyśmy tęsknić! Mamy w planie wrócić za rok!

Link do Galerii: Zakopane
Szkolenie Ochotniczek I stopnia w Krakowie

Niedawno grono ochotniczek naszego Stowarzyszenia powiększyło się o 4 koleżanki. W dniach 28-30 sierpnia 2020 r. szkolenie odbyły i certyfikaty Ochotniczek I stopnia uzyskały: Ela G., Ewa M., Ewa P. i Danka W. Cieszymy się i gratulujemy!

Link do Galerii: Szkolenie Ochotniczek I stopnia w Krakowie.
OnkoRejs granicami Polski

OnkoRejs graniami Polski również ograniczyła pandemia, tylko kilka grup ruszyło w trasę przez kilka dni. Ja brałam udział w trasie Krynica Morska, przez Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegnę do Gdańska. W słońcu, deszczu, przez lasy i brzegiem morza. Nowe przyjaźnie, nowe znajomości z różnych części kraju. W cztery dni pokonałyśmy prawie 100 km. Po drodze rozmawiałyśmy o profilaktyce. Polska piękna jest w każdym zakątku i warto pokonywać różne trudności, w grupie raźniej.

Link do Galerii: OnkoRejs granicami Polski.
Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE

11 sierpnia 2020 roku w restauracji LOKOMOTYWA odbyło się tradycyjne spotkanie wakacyjne Amazonek. Działania Klubu Amazonek to nie tylko rehabilitacja i porady, ale też miło spędzony czas. Tak właśnie było w Lokomotywie. Rozmowy z dawno niewidzianymi z powodu pandemii koleżankami, żarty i tańce, do których przygrywał pan Zbigniew Mączka, pozwoliły nam zapomnieć o chorobie nowotworowej, pandemii i stanowiły odskocznię od trosk i niepokojów życia codziennego. Pyszna kawa z ciastem umilała nam fajnie spędzony czas.

Wrażeniami podzieliła się Ewa P.

Link do Galerii: Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE
Szkolenie Amazonek Liderek z zakresu zarządzania w Poznaniu

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią wirusa COVID-19, Federacji Stowarzyszeń Amazonek udało się zorganizować kolejne szkolenie dla Liderek. 26 lipca do pięknego ośrodka położonego nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu zjechało 76 koleżanek z Klubów Amazonek z całej Polski, a z naszego Klubu uczestniczyły w nim: Hania M., Sylwia T., Inka J. oraz Hania W. Zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dwóch grupach uczestników. Program czterodniowego szkolenia obejmował wykłady i warsztaty z następujących tematów:
* Narzędzia współpracy z mediami (informacje prasowe, wystąpienia medialne i konferencje prasowe. Prowadziły: Justyna Schaefer – Kurkowiak i Anna Lewandowska.
* Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej – rozporządzenie RODO. Prowadziła Krystyna Cent – radca prawny.
* Prawne aspekty prowadzenia działalności w formie stowarzyszenia. Prowadził mec. Maciej Wypych.
* Mobilizowanie ludzi do działania. Prowadziła Natalia Szymanowska.

Zajęcia szkoleniowe poprzedziły ćwiczenia ruchowe oraz gry i zabawy integracyjne. Nad sprawnym przebiegiem szkolenia czuwały jak zwykle niezastąpione organizatorki z Federacji: Prezes Krystyna Wechman i Wiceprezes Łucja Werblińska.
Spotkanie zakończyłyśmy przepyszną kolacją przy grillu, stanowiącą wyśmienitą okazję do ciekawych rozmów, zabaw i wspólnego śpiewu. Miłe spotkanie przypominać nam będzie wspólne zdjęcie.
Wzbogacone o przekazane nam informacje i wskazówki, wracałyśmy do domów z przekonaniem, że zdobytą wiedzę wykorzystamy w naszej pracy w Klubach.
Organizatorkom szkolenia serdecznie dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Relację przygotowała Inka J.
Link do Galerii: Szkolenie dla Liderek w Poznaniu
Warsztaty Psychoonkologiczne terapii Simontonowskiej W Stowarzyszeniu UNICORN w Krakowie.

Na początku lipca br 14-osobowa grupa Amazonek naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w Krakowie w Warsztatach Psychoonkologicznych Terapii Simontonowskiej zorganizowanych przez Stowarzyszenie UNICORN. W programie zgrupowania, pierwszego po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, były zajęcia z psycholog Iwoną Nawarą. Dominowały tematy dotyczące funkcjonowania po przebytej chorobie w rodzinie i w społeczeństwie. Budowanie relacji w oparciu o własne potrzeby zdecydowanie poprawia jakość samopoczucia, mając pozytywny wpływ na nasze emocje i zdrowie. Uczestniczyłyśmy również w zajęciach gimnastycznych z elementami stretchingu i jogi, na których Maria Czubała wskazywała, także indywidualnie, rodzaj ćwiczeń pomagających na poszczególne niedyspozycje i ograniczenia ruchowe. Można było nabyć autorski poradnik z szerokim zakresem ćwiczeń i wskazówek zdrowego stylu życia. Wyginałyśmy śmiało ciało w egzotycznych pląsach choreoterapii opracowanych przez Gabrielę, a także dzielnie maszerowałyśmy z instruktorem Jankiem i z kijkami nordic walking ścieżkami Parku Wolskiego i Kopca Niepodległości. Śmiech i humor towarzyszył muzykoterapii, gdy zaopatrzone w opasłe śpiewniki, pod dyrekcją Adama Prucnala ze znanego zespołu Bratanki, wędrowałyśmy muzycznie od szlagierów międzywojnia po współczesne przeboje. W towarzystwie przewodnik Agnieszki podziwiałyśmy architekturę Krakowa, jako toruniankom bliskie nam były klimaty zabytkowego Starego Miasta, a spacerując urokliwymi zaułkami Kazimierza chwilami miałyśmy wrażenie, że przeniosłyśmy się do innego, minionego już świata. Wybornie smakowało piwo w słynnej Piwnicy pod Baranami, a szarlotka i kawa na Starym Rynku miały niepowtarzalny smak. Zadowolone i jeszcze bardziej zintegrowane, wzbogacone o cenną wiedzę wracałyśmy do Torunia z satysfakcją i poczuciem ciekawie spędzonego czasu.

Relację sporządziła Inka J

Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 1 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 2 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 3 w KrakowieWalne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki.

W dniu 15. 06. 2020 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W zebraniu, które ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa odbyło się w dwóch turach, wzięło udział 38 członkiń Stowarzyszenia. Przewodniczącą Zebrania została Hanna Marczewska Protokolantką została Grażyna Klonowska
Przebieg Zebrania:
1. Powitanie zebranych – Prezes Hanna Marczewska.
2. Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – prezes Hanna Marczewska.
3. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – sekretarz Grażyna Klonowska.
4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
5. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 1/2020
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 2/2020

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 1/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie finansowe Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 2/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie merytoryczne Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

1. Link do Sprawozdanie za 2019 w WORD
2. Link do Sprawozdanie dla NIW za 2019 w PDFStowarzyszenie w programie firmy Rossman „Pomagamy jak umiemy”

Z radością informujemy, że w roku 2020 Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki zostało zakwalifikowane do udziału w programie „Pomagamy jak umiemy” firmy Rossman. Oznacza to, że od 13 marca nasze Stowarzyszenie znajduje się wśród tych organizacji, które posiadacze aplikacji "Rossman" mogą wybrać jako tę, której pod koniec roku przekazana zostanie pomoc w postaci produktów z Rossmana. Zbierane przez klientów przy każdym zakupie punkty, przełożą się na wartość tych produktów. To wsparcie bardzo nam się przyda, by Stowarzyszenie mogło jeszcze lepiej wspierać Amazonki. Bardzo dziękujemy firmie Rossman oraz wszystkim, którzy zbierają dla nas punkty.
emDzien Kobiet

10 marca w restauracji Lokomotywa spotkałyśmy się, by wspólnie świętować Dzień Kobiet. Przy pysznych słodkościach oraz wspaniałej muzyce bawiłyśmy się doskonale. Popularny w Toruniu pan Zbigniew Mączka wprowadził nas w świat przebojów naszej młodości od lat 70-tych, aż do współczesnych hitów. Muzyka porywała nas na parkiet, a śmiechom i śpiewom nie było końca.
Galeria zdjęć: z Dnia KobietOchotniczki w Gronowie

9 marca 2020 r. na zaproszenie organizatorek z Zespołu Szkół CKU w Gronowie, pań: Róży Depczyńskiej oraz Jolanty Muzalewskiej, ochotniczki z Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonek brały udział w spotkaniu „Dzień Kobiet po Dniu Kobiet – MIĘDZY NAMI KOBIETAMI”.
Amazonki w składzie : Przewodnicząca Stowarzyszenia Hanna Marczewska oraz ochotniczki – Ewa Lipińska, Krystyna Szczech i Emilia Skora zapoznawały młodzież i nauczycieli Szkoły z profilaktyką raka piersi i możliwościami powrotu po chorobie do normalnego życia. Każda z nas opowiedziała w skrócie o przebiegu swojej choroby, o tym jakie związane z nią słabości i przeciwności pokonała, a także o tym, co choroba w nas zmieniła i co dała dobrego, że możemy cieszyć się życiem.
Wszyscy uczestnicy z ciekawością wysłuchali naszych historii i byli pełni podziwu dla naszego optymizmu pomimo wszystko. Koleżanka Ewa zapoznała też uczestników z działalnością naszego Stowarzyszenia, Krysia opowiedziała o działalności ochotniczek, a Emila w skrócie poruszyła takie tematy jak: Co to jest rak, jak powstaje i jak mu zapobiegać? Wyświetliłyśmy też krótki filmik o samobadaniu piersi, po czym na fantomie pokazywałyśmy po kolei wszystkim uczestnikom jak fizycznie badać piersi. Były też pytania, na które starałyśmy odpowiadać w ramach naszej wiedzy lub kierować do fachowców.
W spotkaniu brała udział młodzież klas I-II (I grupa), młodzież klas III - IV (II grupa) oraz nauczyciele Szkoły (III grupa). Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i pysznych ciastkach upieczonych przez młodzież. Dostałyśmy też zaproszenie na następne spotkania.
Emilia Skora
Galeria zdjęć: ze spotkania "Profilaktyki raka piersi".Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert Prezydenta Miasta Torunia

28 lutego 2020 ogłoszono rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Torunia na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Gminy Miasta Toruń w roku 2020 w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych. W wyniku rozstrzygnięcia Stowarzyszeniu przyznano dotację w wysokości 25400,00 zł. na realizację zadania pod nazwą: „Rehabilitacja psychofizyczna kobiet po chorobie nowotworowej piersi”.
emDofinansowanie ze środków Miasta Toruń.www.um.torun.plJak szybko mijają chwile… Wspomnienia Reginy

20 stycznia nasze spotkanie w Stowarzyszeniu miało wyjątkowy – wspomnieniowy charakter. O swoich przeżyciach związanych z 75-tą rocznicą wyzwolenia Torunia, opowiedziała nam Regina- nasza 93- letnia koleżanka, aktywna Amazonka. W przyniesionych z sobą kilku artykułach, umieszczonych na przestrzeni lat w toruńskich gazetach, Regina wspomina o radości mieszkańców Torunia i atmosferze tamtych zimowych dni wolności. Prezeska Hania na tę okoliczność wręczyła naszej seniorce bukiet kwiatów, zaś Regina na nieodłącznej harmonijce zagrała nam swoją ulubioną melodię :Jak szybko mijają chwile”.TERMINY
Msze święte

Msze święte w intencji o zdrowie i za zmarłe Amazonki odprawiane są w kościele Garnizonowym na pl. Św. Katarzyny w Toruniu.
Msze Święte w 2020 roku odbędą się w następujących terminach:
03 marca 2020 - godz. 17:30,
02 czerwca 2020 - godz. 17:00,
01 września 2020 - godz. 17:30,
01 grudnia 2020 - godz. 17:00.


OGŁOSZENIA ARCHIWALNE


ZAPROSZENIE NA WIGILIĘ

Zapraszamy na Uroczystość Wigilijną, która odbędzie się 10 grudnia 2019r. o godz 16:00 w restauracji "Speedway," przy ul. Peja Jassona 7, MOTOARENA.

Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Koleżanki zaineresowane tym spotkaniem prosimy o kontakt.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Hanna Marczewska - prezesZAPROSZENIE
na Uroczystość Wigilijną

Zapraszamy na Uroczystość 25-lecia istnienia naszego Stowarzyszenia, która odbędzie się 21 października 2017 r. o godz 14:00 w sali "MDK" przy ul. Przedzamcze.
Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Zapraszamy serdecznie.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Bożena Błaszkiewicz - prezes